Přistání na 500 různých letištích světa

10. srpna 2018 - zdroj Agentura Dobrý den

Český pilot Jiří Pruša dosáhl přistání na 500 letištích světa. Agentura Dobrý den Pelhřimov jeho výkon zaregistrovala jako rekord

Český letec a publicista Jiří Pruša docílil ve středu 8. srpna 2018 přistání na 500 letišti světa. Výkon, který je výsledkem 11 let jeho expedičního létání, zaregistrovala Agentura Dobrý den Pelhřimov jako rekordní a vyjde i v letošní České knize rekordů. Do tohoto výkonu se započítává vždy jen první přistání na tom kterém letišti.

Luboš Rafaj, obchodní ředitel Agentury Dobrý den: Je to rekord z oblasti jen těžko uvěřitelných výkonů. Přestože v době registrace rekordu už bude po uzávěrce, stihneme tento letecký unikát zveřejnit v připravované publikaci Česká kniha rekordů 6, která vychází 25. 9. 2018.

Dosažená letiště jsme zaznamenávali do mapy a tabulky ve speciálu 500 letišť Jiřího Pruši.

Z 500 letišť jich Jiří Pruša dosáhl 117 na americkém kontinentě a v Karibiku, 38 v Africe, 56 v Austrálii a na Novém Zélandu a 289 v Evropě (z toho 90 v ČR a 11 na Slovensku). Jako pětisté letiště zapsal letec do svého letového zápisníku při dnešní slavnostní registraci výkonu letiště Bubovice nedaleko Berouna. Registrace proběhla na letišti Částkovice u Pelhřimova.

Jiří Pruša

Mezi nejzajímavější dosažená letiště patří v Prušově letovém zápisníku například Letiště Wales na pobřeží Beringovy úžiny na dohled hranice mezi USA a Ruskem, ostrovní Letiště Gustafa III. na ostrově Saint Barthélemy v Karibiku, řazené mezi nejkomplikovanější letiště světa, ikonické Letiště Princezny Juliany na rovněž karibském ostrově Saint Martin nebo „plážové“ letiště Barra ve Skotsku. Mezi obtížná letiště patří kvůli silnému turbulentnímu větru i letiště Funchal na ostrově Madeira.

Jiří Pruša v médiích:

Vzpomenout musíme určitě i domácí letiště – ať už ta velká jako Letiště Václava Havla nebo Letiště Ostrava, ale také řadu malých, mnohdy velice půvabných letišť po celém Česku, o která se s velkým zaujetím a péčí starají členové místních aeroklubů, jak si už od jara tohoto roku ověřujeme při naší akci 100 let – 100 letišť k oslavám stého výročí čs. letectví.

500 letišť Jiřího Pruši:

  • ČR - 90
  • SR - 11
  • Evropa - 188
  • USA - 91
  • Kanada - 11
  • Karibik - 15
  • Austrálie - 34
  • Nový Zéland - 22
  • Afrika - 38
  • Celkem - 500

Více o letištích

Karibik - Na ostrově Saint Barthélemy je velmi krátká přistávací a vzletová dráha, k jejímuž prahu se letoun musí v obvykle silném turbulentním větru přiblížit nízkým letem nad hřebenem svahu v těsné blízkosti prahu dráhy. Dosednout musí pilot co nejdříve, jinak hrozí, že stroj po dosednutí neubrzdí a skončí v moři, jež dráhu lemuje z druhé strany - což se ostatně nejednou stalo.

Letiště princezny Juliany znají miliony uživatelů internetu ze záběrů přistávajícího nebo startujícího Boeingu 747 společnosti KLM. B747 totiž přistávalo jen několik metrů nad pláží, z níž ho až do roku 2017 sledovaly vždy desítky lidí. Nyní už dopravce tento stroj na linku na Saint Martin nenasazuje.

Evropa - Skotské letiště Barra má přistávací a vzletovou dráhu pod vodou – ukazuje se jen při odlivu, kdy zde také jedině můžete přistát. I tak ale přistání zde znamená pro sportovní letadlo poměrně značný příděl písku a slané vody. Za pozornost stojí i přistání na letišti Funchal na Madeiře, kde vane velmi nepříjemný boční turbulentní vítr. I na Gibraltaru, kde napříč letištěm vede silnice, již zde při vzletu letadla uzavírají závorami, umí přistání znepříjemnit vítr. Pohled na letadlo na stojánce v pozadí se slavnou „Skálou“ je však skvělou odměnou.

Zcela jiného druhu je horské letiště Courchevel v Savojských Alpách, tzv. altiport. Přistání je zde náročné - především proto, jelikož ho kvůli skalním stěnám za koncem dráhy nelze opakovat, a přistát tu proto můžete jen se speciální certifikací.

Amerika - Letiště Wales na Aljašce leží doslova na konci světa – jen asi pět kilometrů odsud vede hranice USA a Ruska a také datová čára. Přistání, ale i start jsou zde kvůli silnému, obvykle bočnímu větru poměrně obtížné, Pruša zde přistál až na druhý pokus.

Afrika - Asi největším zážitkem za afrických letišť je pro Jiřího Prušu přistání na letišti Cap Juby v Maroku. Právě tady totiž sloužil jeden z nejslavnějších pilotů historie – Antoine de Saint Exupéry a letiště už není v provozu. Jiří Pruša tu mohl přistát jedině díky organizátorům Rally Aéropostale, jehož se s kolegou Milošem Dermiškem zúčastnil v roce 2017.

Austrálie a Nový Zéland - Letiště v těchto dvou zemích jsou velmi specifická. V Austrálii kvůli nekonečným pustinám polopouště, kdy je letadlo v řadě oblastí prakticky jediným dopravním prostředkem. Dráha letiště Forrest ve střední Austrálii například končí prakticky na návsi této vesnice či miniměstečka. Na Novém Zélandu si zase kvůli velké členitosti pobřeží a hornatosti můžete vyzkoušet přistání na velmi zajímavých místech uprostřed fjordů či hor a přistát zde můžete i na pláži – ta zde na rozdíl od letiště Barra má pevný povrch.

Jak to vlastně vzniklo

Jiří Pruša: Při jedné z přednášek pro piloty jsem z publika dostal dotaz, na kolika letištích jsem vlastně už přistál - a já to nevěděl. To mě přimělo k tomu, abych si na několik večerů sedl ke svému zápisníku letů a letiště spočítal. Došel jsem k číslu 400 prvopřistání. A když se mi při loňské expedici Rallye Aéropostale pilotka Air France nadšeně pochlubila, že přistála už na 230 letištích světa, uvědomil jsem si, že těch mých 400 je asi docela zajímavé číslo.

Při debatě v redakci Flying Revue jsme si poté uvědomili, že je to skvělá příležitost k propagaci sportovního létání a že se pokusíme docílit prvopřistání na rovné pětistovce letišť, což se nám k 8. 8. 2018 skutečně podařilo. A protože naše snažení zaujalo i Agenturu Dobrý den, rozhodli jsme se tento výkon ve spolupráci s agenturou zaregistrovat.

V blízkém budoucnu bychom pak rádi získali pro zaznamenávání počtu prvopřistání i další piloty, například formou soutěže nebo klubu. A protože Česko má velmi hustou síť letišť, kterou nyní v rámci projektu 100 let – 100 letišť navštěvujeme, může se do soutěže snadno zapojit kterýkoli český nebo slovenský pilot.

Jiří Pruša dosáhl kýženého počtu přistání na různých letištích světa po necelých jedenácti letech motorového létání, všechna přistání má zaevidována ve svém zápisníku letů.

Řadu letišť poprvé navštívil v rámci expedic Flying Revue, ať už to byly expedice Evropské ostrovy z nebe (ve spolupráci s iDNES.cz), USA 2016, Karibik 2016, Austrálie 2017, Nový Zéland 2017 a mnohé další. A letos v rámci projektu 100 let-100 letišť přistál poprvé také na mnoha českých a slovenských letištích.

Nejčastěji létá s Dynamicem WT-9 reg. OK-LEX, ve vzdálenějších destinacích si letadlo půjčuje - obvykle Cessnu 172 nebo 182, dříve to byl také Cirrus SR20 či Diamond DA40.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum