Krajem zaniklých věží
17. července 2018 - Agentura Dobrý den
Triangulační věže sloužily k mapování krajiny a následné a tvorbě map. Velké množství jich u nás bylo postaveno v období let 1945 - 50. Měřily se z nich teodolitem úhly mezi trigonometrickými body, jejichž síť se postupně zhušťovala. Aby byla zajištěna vzájemná viditelnost mezi jednotlivými body, bylo nutné postavit triangulační věže - až na pár výjimek dřevěné.
Pokud se nacházely v dobrém stavu, lidé na ně často lezli a tak věže sloužily i jako rozhledny. Postupně však shnily a byly buď strženy nebo samy spadly - do dnešní doby se téměř žádné nezachovaly. Na vrcholcích kopců, kde převážně stávaly, dnes najdeme pouze trigonometrický bod, nad nímž stály. Bývá jím kamenný hranol zapuštěný do země, uprostřed označený křížkem. U něj se často nachází ochranná značka (červenobílá kovová tyčka) s nápisem "Státní triangulace - poškození se trestá!"
Foto otec pana Vladimíra Pohoreckého
Koníčkem otce pana ing. Vladimíra Pohoreckého bylo fotografování věží a podařilo se mu jich zachytit více než 700. Ing. Pohorecký o nich posléze napsal knížku "Po stopách triangulačních věžích a další turistické zajímavosti Čech a Moravy ", která vyšla v roce 2005 v nakladatelství Libri Praha. Ve spolupráci s ním jsme si pro vás připravili malou výstavku věží, umístěných v minulém století (a vlastně i tisíciletí) na Pelhřimovsku. Dobře se na fotografie podívejte, možná při svých toulkách našim krásným okresem narazíte na místa, kde dříve stávaly. V Muzeu rekordů a kuriozit máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a přejeme vám hezké léto!