Ivo Repčík - zvukový rekord v osmitisíci metrech

17. listopadu 2017 - autor Miroslav Galko

Ivo Repčík jako první na světě dokázal pořídit zvukový záznam v nadmořské výšce 8.035 m n.m., přičemž byly splněny tyto podmínky: vše proběhlo bez podpůrného kyslíku a bez pomoci výškových nosičů (šerpů). Ve středu 15. listopadu 2017 převzal v Pelhřimově certifikát za svůj rekord.

Z vyprávění Ivo Repčíka:

Titěrný krok pro lidstvo, velký skok pro primární zvukový záznam

Tento počin pro mě znamená hlavně spojení příjemného s užitečným, takový drobný sen umanutý v bujné fantazii obyčejného člověka. Živím se profesí mistra zvuku nebo asistenta zvuku u primárního zvukového záznamu na hraných filmových projektech. Na druhou stranu velice rád relaxuji při vysokohorské turistice a jednoduchém lezení v horách. Kombinací těchto dvou zálib či profesí vznikl sen natočit poprvé v historii čistě zvukový záznam nad 8000 m.n.m. Kamer s možností zvukového záznamu bylo v tomto prostředí mnoho, ale samostatný zvukový mistr se separátní zvukovou technikou a možností modulace nikoliv. Pokusů už bylo více, avšak bezvýsledných. Vždy to ztroskotalo na důležité součásti řetězce, a to na zvukaři. Zvukař není pochopitelně stroj a nástrahy v podobě špatné aklimatizace či jiných zdravotních příčin se nedají předem odhadnout. Čili mojí ambicí bylo předejít všem takovým nástrahám a "prolomit tuto panenskou blánu". Ukázat tak, že i sound mixer dokáže pracovat v tak extrémním prostředí, a že zvuková technika patří k nejspolehlivějším odvětvím filmové branže.

Ivo Repčík v nadmořské výšce 8.035 m n.m. a kamenný mikrofon

Letos se mi naskytla možnost jet na expedici s elitní českou horolezeckou dvojicí Markem Holečkem a Zdeňkem Hákem. Příhodnou lokalitou se stal Karakoram v srdci Pákistánu. Marek Holeček zde měl nevyrovnané účty s dosud nevylezenou stěnou Gasherbrumu I. Pro mě byl nejpodstatnější příhodný výběr zvukové techniky. Vybírat se muselo z těchto parametrů - nejmenší, nejlehčí, nejkvalitnější, nejodolnější a nejšetrnější na provoz.

Zvukovým cílem celé expedice nebyl jen vznik zvukového záznamu v co největší možné nadmořské výšce, a tak nastolení nového světového rekordu, nýbrž zvukový deník horolezců vznikající po dobu celé expedice. Dalo by se říct, že se jedná o rozhlasovou hru vznikající v reálném prostředí, která tím pádem dokonale vtahuje posluchače do svého děje. Na druhou stranu tím testuji praktičnost kompletního zvukového vybavení.

Volba osmitisícového vrcholu Gasherbrum II se naskytla čistě náhodou. Má aklimatizace probíhala ve výškových táborech Gasherbrumu I. Stále jsem se držel původního plánu vydrápat se na tento kopec. Partnerem do miniaturních stanů se mi stal zkušený italský horolezec a vrtulníkový záchranář v Dolomitech Giampaolo "Giampi" Corona. Gasherbrum I i Gasherbrum II mají společný první výškový tábor (a my jsme na základě svých možností s Giampim usoudili, že náš cíl snažení přesuneme na "dostupnější" Gasherbrum II.

Po čtyřech dnech úmorného výstupu a nepřetržitého zaznamenávání zvuku jsem stanul na vrcholu Gasherbrum II a to 21.7.2017 cca v 11:30h (pákistánského času)… Pro obdiv mých vyčerpaných kolegů jsem na vrcholu vytáhl z batohu "mrtvou kočku" a ostatní části techniky a uskutečnil vrcholový zvukový záznam bez sebemenších problémů.

Rekord Ivo Repčíka

Ivo Repčík jako první na světě dokázal pořídit zvukový záznam v nadmořské výšce přes osmtisíc metrů. Na fotografiích Ivo Repčík - zvukař a Miroslav Marek - prezident agentury Dobrý den.

Výpis z České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov:

Funkční reproduktor z kamene

Sochař Jan Řeřicha dokázal vyrobit z mramoru Verde Guatemala funkční kamenný reproduktor, jehož membrána má průměr 50 mm a tloušťku 0,25 - 0,5 mm.

Reproduktor byl vyroben za použití mikronářadí, broušen diamantovým kotoučem a dobrušován karborundovým papírem.

Funkční kamenný mikrofon

Jan Řeřicha dokázali vyrobit z mramoru Verde Guatemala funkční kamenný mikrofon, jehož membrána má průměr 44 mm a tloušťku 0,25 mm. Kuriózní předmět má rozměry 73 x 98 x 37 mm. Rekordní výrobek byl oficiálně představen a zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den v rámci 16. ročníku mezinárodního festivalu „Pelhřimov - město rekordů“, v rámci kterého byla část programu moderována na tento mikrofon.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum